Czy męskość jest w kryzysie?
21500
post-template-default,single,single-post,postid-21500,single-format-standard,cookies-not-set,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.8,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Czy męskość jest w kryzysie?

Czy męskość jest w kryzysie?

O współczesnych wzorcach męskości, to konferencja, na której miałam przyjemność spotkać się i porozmawiać z wybitnym profesorem psychologii Philipem Zimbardo, nazywanym „twarzą i głosem psychologii”.


Spotkałam też naszych rodzimych znanych profesorów i doktorów m.in. Dr Hab. Iwonę Grzegorzewską, Dr Tomasz Grzyba, Prof. Eugenię Mandal, Dr Alicję Długołęcką.

Poruszany był wątek spędzania zbyt dużej ilości czasu przez mężczyzn i chłopców, niestety coraz młodszych, w przestrzeni Internetu, gier video, pornografii i uzależnień, od m. in. ww. elementów. Tematy bardzo ciekawe, z których wynika, że poprzez takie zachowania gasną więzi społeczne, umiejętność komunikacji, budowania relacji, w tym partnerskich. Mężczyźni i chłopcy traktują seks przedmiotowo. Szczególnie chłopcy uzależniają się od konkretnych podniecających ich zachowań, elementów. Im młodsi tym uzależnienie jest większe. W konsekwencji mężczyźni i chłopcy ponoszą porażki w szkole i w pracy w kontekście m. in. osiągania sukcesów, relacyjności, uczenia się nowych rzeczy.

Okazuję się też, że uzależnienia dotykają mężczyzn szybciej niż kobiet, są na niebardziej podatni i rzadziej przewidują konsekwencje swoich uzależnień. Podatność ta wynika z uwarunkowań biologicznych i społeczno-kulturowych. W społeczeństwie jest przyzwolenie wobec mężczyzn na rozpoczęcie wcześniejszej niż u kobiet inicjacji nazwę ją „używkową”. Korzystają z używek bardziej intensywnie, dłużej i regularnie, co dodatkowo sprzyja rozwojowi uzależnień. Są też przez środowisko częściej niż kobiety namawiani do ich stosowania.

Mamy też w dzisiejszym świecie do czynienia z odmiennymi wizerunkami męskości. Z jednej strony z wzorcem męskości opartej na super bohaterach, herosach posiadających odpowiednie cechy, którym mężczyźni muszą sprostać. Z drugiej, mamy mężczyzn, którzy wiecznie są dziećmi i przeżywają syndrom Piotrusia Pana, wiecznego chłopca.

Mamy też podział na mężczyzn, którzy wchodząc w relacje partnerskie, małżeńskie, rodzicielskie nie rozumieją, że zmiana ta niesie dla nich nowe cele, zadania i obowiązki i grupę przeciwstawną, dla której poświęcenia w relacji są czymś oczywistym czy grupę nazywaną ojcami bliskości, którzy są świadomi znaczenia bliskiej, bezpiecznej i ufnej relacji z dzieckiem.

Piszę Ci o swoich spostrzeżeniach, bo temat poruszony podczas konferencji jest według mnie bardzo interesujący. Nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi czy męskość jest w kryzysie, obawiam się jednak, że gdy opuścimy realny świat i rzeczywistość na rzecz rzeczywistości wirtualnej zatracimy naszą ludzką naturę.

Jak sądzisz czy jest kryzys męskości w dzisiejszym świecie? Czy chłopcy mają wystarczającą ilość męskich wzorców? Czy mężczyźni są zagubieni w swoich rolach ojca, partnera, syna? Co sądzisz o stereotypie mężczyzny w dzisiejszych czasach? Co można z tym zrobić? Jak będzie dalej?

Męskość jest w kryzysie.  Co o tym sądzisz? Podziel się swoimi refleksjami i wnioskami.