Czym objawia się zespół wypalenia zawodowego?
21562
post-template-default,single,single-post,postid-21562,single-format-standard,cookies-not-set,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.8,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Czym objawia się zespół wypalenia zawodowego?

Czym objawia się zespół wypalenia zawodowego?

Zespół wypalenia zawodowego prowadzi do pogorszenia jakości życia i pracy, zmniejsza wydajność, powoduje brak wiary w siebie, w swoje możliwości i tym samym uniemożliwia Ci odnoszenie sukcesów.

Nie dlatego, że ich nie masz, tylko dlatego, że sam/sama ich nie zauważasz.

Wypalenie zawodowe dotyczy osób wykonujących zadania powtarzające się, monotonne. Dotyczy także osób, które nie widzą własnych osiągnięć, nie otrzymują awansów, podwyżek, możliwości podnoszenia kwalifikacji, szansy rozwijania się. Otacza ich niewspierająca atmosfera w pracy, kłótnie, konflikty, w tym konflikty wartości. Stawiane są im wymagania niedostosowane do umiejętności i wygórowane oczekiwania. Dotyka także osób pracujących w miejscu, w którym brak jest poszanowania dla drugiego człowieka, jego potrzeb, życia prywatnego i docenienia za pracę. Spotyka osoby, które czują, że nie są traktowane na równi z innymi.

A jak jest w Twojej pracy? Jak Ty się w niej czujesz?

Co jeszcze sprzyja wypaleniu?

Stres o charakterze przewlekłym.

Z badań wynika, że im silniejszy jest odczuwany stres tym odczuwany poziom satysfakcji jest mniejszy.

Co jeszcze?

Negatywne uczucia.

Z czasem zatapiając się w nich pogarszasz swój stan. Odczuwane przez Ciebie złe samopoczucie potęguje się, wzrasta Twoje niezadowolenie i nawet nowe rzeczy, które pojawiają się w Twoim życiu odbierasz jako coś negatywnego. Brak Ci pozytywnych emocji, odczuć dotyczących danej sytuacji, osoby, zachowania.

Właśnie dlatego tak ważne jest abyś znalazł/znalazła w codziennych sprawach pozytywne aspekty, bo to właśnie one mają charakter zaradczy i rozwojowy. Podobnie jak kontakty z innymi, satysfakcjonujące relacje i ich wsparcie.

Niestety podczas procesu wypalenia, procesu, bo ono nie przychodzi z dnia na dzień, odwracasz się od innych, zamykasz się w sobie, unikasz kontaktów i tylko pogarszasz stan swoich relacji i swój.

Co jeszcze w tym czasie dzieje się z Tobą?

Narasta brak poczucia satysfakcji z życia zawodowego, prywatnego, rodzinnego, odczuwasz zmęczenie, z czasem coraz większe, nie podejmujesz się nowych zadań, nie wywiązujesz się z obowiązków, stajesz się nieefektywny/nieefektywna, masz poczucie bezradności, niechęć do wszystkiego i wszystkich.

To dodatkowo źle wpływa na Twoją pracę i jej efekty, bo zawsze kontaktujesz się z tzw. klientem wewnętrznym a czasem też z zewnętrznym jeżeli praca tego od Ciebie wymaga.

Poczucie bezsilności, beznadziejności sytuacji, uczucie zamknięcia, negatywne nastawienie do siebie, do innych, do pracy,  do życia  z czasem nie odstępuje Cię na krok, staje się nieodłączną częścią Ciebie, Twojego myślenia, zachowania, odczuwania i postrzegania tego co jest wokół.

Nasilenie objawów wypalenia prowadzi do tego, że wycofujesz się z roli zawodowej, odczuwasz brak motywacji, koncentracji, odpowiedzialności, co sprzyja popełnianiu błędów.

To powoduje u Ciebie wyczerpanie emocjonalne, obniżenie poczucia własnych dokonań, własnej skuteczności, własnych umiejętności i kompetencji.

Twoja sfera emocjonalna odgrywa tu ważną rolę.

Jakby tego było mało, to niestety jeszcze nie koniec.

W czym jeszcze objawia się wypalenie zawodowe? W znużeniu, zaburzeniu funkcjonowania na co dzień, wybuchami gniewu, irytacją, popadaniem w konflikty, cynizmem, uciekaniem przed podejmowaniem decyzji.

To prowadzi do obniżenia jakości pracy, braku efektywności i dbałości. Towarzyszy Ci chaos, bałagan, nieskuteczność, zniecierpliwienie. Prowadzi to u Ciebie do zmian zachowań, które w połączeniu z izolacją społeczną mogą doprowadzić do sięgania po używki tj. alkohol, narkotyki z jednoczesnym przekonaniem, że używki to nic złego a izolacja służy tylko i wyłącznie ochronie życia prywatnego.

Pojawia się u Ciebie podejrzliwość wobec innych, która prowadzi do braku owartości, nieszczerości, modyfikacji zachowań oraz do braku samokrytycyzmu.

To część objawów wypalenia i będę na pewno jeszcze o nich pisać bo jak sam/sama widzisz zdiagnozowanie symptomów wypalenia najwcześniej jak się tylko da jest bardzo ważne. Stanowi istotny element  do odzyskania radości w Twoim życiu, równowagi emocjonalnej, harmonii i spokoju wewnętrznego.

Warto abyś zmierzył/zmierzyła się z kryzysem wypalenia bo im dłużej trwa tym bardziej niszczy Ciebie, Twoje życie i Twoje relacje.

Pamiętaj aby być uważnym/uważną na to co mówią Ci bliscy, bo czasem to oni najpierw zauważają zmiany. Warto się wtedy zastanowić nad własnym stanem i codziennym życiem.

Co Ty o tym sądzisz?