Z jakim rodzajem stresu możesz mieć do czynienia i dlaczego to jest dla Ciebie ważne
Dla przypomnienia czym jest stres
Jest Twoją reakcją na przeszkody, niebezpieczeństwa, blokady, nowe sytuacje życiowe, zmiany, silnie działające na Ciebie bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, które decydują o charakterze Twoich działań. Mówiąc inaczej, bardziej słownikowo, to reakcja organizmu, zmiany fizyczne i psychiczne, na działanie czynnika zewnętrznego lub wewnętrznego, zmierzające do przywrócenia równowagi.
Z jakim rodzajem stresu możesz mieć do czynienia
Wyróżnić możesz trzy rodzaje stresu, który odczuwasz: napięcie emocjonalne, stres zewnętrzny i stres intrapsychiczny.
Podczas napięcia emocjonalnego odczuwasz niepokój, nadmierną nerwowość, brak energii do działania, drażliwość w relacjach, zmęczenie bez wyraźnej przyczyny.
Stres zewnętrzny powoduje poczucie bycia niesprawiedliwie postrzeganym, bycia wykorzystywanym przez innych, frustracji z racji stawianych Ci zbyt dużych wymagań, bezradności.
Stres intrapsychiczny powoduje, że masz różne obawy, zamartwiasz się, masz obniżone poczucie sensu życia z powodu odczuwanych trudności, poczucie osamotnienia, żyjesz przeszłością, a myślenie o przyszłości wzbudza niepokój, krytycznie oceniasz siebie, nie możesz pogodzić się ze stratą.
Piszę o tym aby łatwiej było dostrzec Ci powód Twojego złego samopoczucia i lepiej dobrać metody poradzenia sobie z sytuacją.
W przypadku napięcia emocjonalnego potrzebujesz odpoczynku, relaksu, wyspania się, ciągłego dostarczania pozytywnej energii organizmowi, dbania o dobrą postawę wobec siebie, swojego ciała i psychiki. Jak możesz sobie pomóc? Słuchaj muzyki, choć na spacery, rozluźniaj ciało masażami, kąpielami z aromatycznymi olejkami, kochaj się, oddawaj się marzeniom, zrób drzemkę w ciągu dnia, obejrzyj coś wartościowego. Odpowiedz sobie na pytania: Co sprawia Ci przyjemność? Kiedy to ostatnio robiłeś/robiłaś? Jak możesz to zmienić? Zrób sobie listę rzeczy które sprawiają Ci przyjemność i rób jedną z tych rzeczy każdego dnia. Ja mam taką listę i jest ona zmienna. Nie jest raz na zawsze, ja się zmieniam, zmieniają się okoliczności i warto listę taką aktualizować, przyglądać jej się raz na jakiś czas. Możesz zawsze dołączyć do swojego życia niesamowitą rzecz, która okaże się dla Ciebie strzałem w 10 i pomyślisz sobie jak mogłem/mogłam bez tego sobie radzić wcześniej. Pamiętaj, to też dla Ciebie znak, że się rozwijasz.
Podczas odczuwania stresu zewnętrznego najważniejsze jest abyś odzyskał/odzyskała kontrolę nad swoim życiem nad tym co jest tu i teraz, uwierzył/uwierzyła w możliwość przejęcia tej kontroli i zobowiązał/zobowiązała się do tego. W tym celu zapisz jedną rzecz, którą możesz zmienić i którą zmienisz na 100%. Możesz powiedzieć o tym komuś to dodatkowo wesprze Twoje działania. Ważne abyś przestał/przestała oddawać swoją energię innym np. abyś nie wykonywał/nie wykonywała obowiązków innych, abyś był/była asertywny/asertywna, stanowczy/stanowcza, czyli np. powtarzaj innym choćby do znudzenia czego od nich oczekujesz i trzymaj się swoich oczekiwań. Bądź konsekwentny/konsekwentna w swoich działaniach. Ważne jest też abyś poradził/poradziła sobie z krytyką. Zadaj sobie pytanie czy rzeczywiście jest to krytyka czy informacja zwrotna? Podziękuj za komentarz i zadaj pytanie swojemu rozmówcy o szczegóły. Wiem nie jest to łatwe, ale przynosi ulgę. Dla Ciebie istotna jest też Twoja interpretacja tego co mówią i robią inni. Dlatego najpierw zrób pauzę, wsłuchaj się w swoją intuicję, zastanów się jak to odczuwasz i co o tym myślisz. Znajdź inną możliwą interpretację, zastanów się, która jest najbardziej korzystna. Zastanów się co mi daje taka interpretacja a co mi zabiera? Stop klatka w myśleniu pomaga zatrzymać się, uniknąć niechcianych słów, które często wypowiadamy, zastanowić się przez chwilę i wybrać właściwą drogę działania. Wiem bo czasem też mówię różne rzeczy i wtedy dopiero przychodzi myśl – Kasia a stop klatka…?
Przy odczuwanym stresie intrapsychicznym przede wszystkim musisz popracować nad tym co o sobie myślisz, co czujesz, jak oceniasz siebie, kim jesteś i czego chcesz. Musisz robić dobre rzeczy dla siebie i traktować siebie jako kogoś ważnego. Zastanowić się jak zwracasz się do siebie na co dzień, co wywołało stres, co dobrego Ci to przynosi, jak możesz inaczej pomyśleć o tej sytuacji. Otaczaj się ludźmi, których lubisz, szanujesz, którzy wspierają Ciebie i będą stymulować Cię do rozwoju. Weź zeszyt i długopis i zacznij codziennie spisywać swoje sukcesy, co najmniej przez 3 miesiące. Działa! Mój zeszyt jest ze mną do dziś. Nie taki już czysty, jak w momencie zakupu, za to inspirujący. Wracam do niego co jakiś czas i piszę od nowa, bo zawsze jest coś co jeszcze chcę osiągnąć. Na początku wydaje Ci się, że nie masz o czym pisać a później nie możesz przestać. Powodzenia. Pamiętaj, że zawsze możesz kupić kolejny, nie ograniczaj się.