Jaki jest schemat Twoich myśli?
21715
post-template-default,single,single-post,postid-21715,single-format-standard,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.6,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Jaki jest schemat Twoich myśli?

Jaki jest schemat Twoich myśli?

W poprzednim artykule, który pisałam między innymi wskazałam Ci różnicę pomiędzy opcją jestem zły/zła a opcją zrobiłem/zrobiłam coś źle.

Dzisiaj chciałabym kontynuować tematykę związaną z językiem, bo to jakich słów używasz, ma wpływ na to jak się zachowujesz, interpretujesz wydarzenia wokół siebie, postrzegasz swoją osobę.

Często używasz na pewno w swoim życiu form typu praca jest beznadziejna, życie jest ciężkie, jestem do niczego.

To, że myślisz w taki sposób i wypowiadasz takie zwroty bardzo skutecznie Cię blokuje, bo z założenia nie możesz nic z tym zrobić. Bo praca, życie przecież jest, jaka/jakie jest i tyle a Ty taki/taka się urodziłeś/urodziłaś i taki/taka jesteś.

To Ty żyjesz i decydujesz, dokonujesz wyborów. To Ty pracujesz. Twoje życie nie dzieje się poza Tobą a Twoja praca sama się nie wykonuje.

Zastanów się jakich zwrotów używasz na co dzień. Nie pomijaj też myśli i słów jakie wypowiadasz pod swoim adresem. Pomyśl o ile było by prościej gdybyś zaczął/zaczęła zauważać możliwości i zaczął/zaczęła działać.

Kolejną rzeczą, na którą według mnie warto zwrócić uwagę są uogólnienia czy zniekształcenia.

Często słyszysz i na pewno używasz zwrotów, które zawierają słowa nigdy, zawsze wszyscy ludzie są tacy i tacy, wszyscy kierowcy jeżdżą źle lub typowy facet, typowa kobieta.

To są Twoje przekonania, zasłyszane, powtórzone przez Ciebie wystarczającą ilość razy aby stały się schematem Twoich myśli.

Czasem też nieświadomie lub niestety świadomie usuwasz pewne informacje ze swojej wypowiedzi. Usuwasz też informacje niezgodne z Twoimi przekonaniami, nie zauważasz ich, nie przyjmujesz, ignorujesz.

Korzystając ze zniekształceń kreujesz wyobrażenie o świecie i ludziach, których nie znasz. Często jak zapewne wiesz Twoje wyobrażenia są niezgodne z rzeczywistością. Często dzieje się tak pod wpływem emocji, uczuć jakie obecnie przeżywasz.

Oczywiście elementy,  których wspominam, mają też swoją dobrą stronę. Obserwujesz zachowania innych, robisz to samo, uczysz się i powielasz je w takich samych sytuacjach. Nie musisz mówić wszystkich rzeczy, podawać szczegółów jakie są do wykonania po drodze. Komunikując się z innymi możesz podać tylko istotne informacje.

Chcę Ci pokazać, że język jest źródłem wiedzy dla Ciebie. Jeżeli zaczniesz zwracać uwagę na to co mówisz i jak mówisz, zauważysz różnicę, schematy, będziesz mieć punkt odniesienia i będziesz wiedzieć co możesz zmienić aby Twoja interpretacja, myśli, działania zmieniły się.

Jak już wiesz własna interpretacja jest znaczącym elementem związanym z sytuacją trudną. Jest jednym ze znaczących elementów, które decydują czy dana sytuacja stanie się dla Ciebie kryzysowa czy nie.

I na koniec chcę Ci jeszcze powiedzieć abyś nie bał/bała się słowa porażka. Dzięki niej łatwiej będzie Ci zauważyć swoje sukcesy.

Według mnie warto jednak nie używać takich słów jak walka, czy problem. Walka z góry stawia 50 % szans na przegraną a problem, jak już wiesz, jest i już. Inaczej jest zupełnie gdy masz zadanie do wykonania.

Ty właśnie masz zadanie do wykonania. Identyfikuj swoje myśli i słowa. Wykonaj swoje zadanie, działaj i zmieniaj skutecznie swoje życie na takie jakim chcesz aby było.