Kreatywność a wypalenie
21364
post-template-default,single,single-post,postid-21364,single-format-standard,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.6.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Kreatywność a wypalenie

Kreatywność a wypalenie

Pamiętasz Małego Księcia? ( Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książe”) Oto krótkie fragmenty:

„Pod wpływem tych myśli udało mi się za pomocą kredki stworzyć mój pierwszy rysunek […]

Pokazałem moje dzieło dorosłym i spytałem czy ich nie przeraża.

– Dlaczego kapelusz miałby przerażać odpowiedzieli dorośli.

Mój obrazek nie przedstawiał kapelusza. To był wąż boa, który trawił słonia. Narysowałem następnie przekrój węża, aby dorośli mogli zrozumieć. Im zawsze trzeba tłumaczyć […]

Dorośli poradzili mi, abym porzucił rysowanie węży zamkniętych oraz otwartych i abym się raczej zajął geografią, historią, arytmetyką i gramatyką. W ten sposób, mając lat sześć, porzuciłem wspaniałą karierę malarską, Zraziłem się niepowodzeniem rysunku numer 1 i numer 2 […]

Musiałem wybrać sobie inny zawód […]”

Twórczość, kreatywność to cechy, które często zabijamy w sobie pod wpływem różnych opinii, zachowań tj. to nie wypada, wstydzimy się, jesteś dorosłym człowiekiem, ucz się bo liczą się tylko oceny… Zatracamy radość płynącą z tworzenia, wymyślania, poszukiwania nowych rzeczy, rozwiązań. Przestajemy robić to co sprawia nam przyjemność. Dostosowujemy się i nie robimy nic więcej, nic innego, nic wychodzącego, jak to określamy „poza normalność”, poza schemat.

Warto przy okazji było by zapytać siebie co jest dla mnie normalnością?

Dlaczego Ci o tym piszę? Bo brak równowagi pomiędzy twórczością, zaangażowaniem, kreatywnością a biernością i snem prowadzić może do stagnacji, wycofania, nadmiernej eksploatacji siebie i wypalenia.

Oczywiście jak zdajesz sobie sprawę gdy już czujesz wypalenie, przeszkadza ono kreatywności.

Kreatywność dla Twojego rozwoju ma ogromne znaczenie. Sprawia, że jesteś człowiekiem zainteresowanym i ciekawym a nie zrezygnowanym i obojętnym.

Rezygnacja z własnego rozwoju, korzystania z własnych umiejętności, rozwijania talentów powoduje, że czujesz się nie na miejscu, czujesz się niespełniony/niespełniona, niezadowolony/niezadowolona z życia, pracy, relacji.

Aby być kreatywnym musisz zmierzyć się z lękiem przed własną wartością i indywidualnością. Oczywiście nie przyjdzie to samo, wymaga zaangażowania i pracy.

Ale pomyśl jak wspaniale będzie cieszyć się z tego, że jesteś kim niepowtarzalnym, odważnym, traktującym przeszkody jako wyzwania?

Jak wspaniale będzie być spontanicznym, niezależnym, twórczym, myślącym w sposób niekonwencjonalny zamiast stereotypowy?

Jak wspaniale będzie szukać nowych rozwiązań, nowych możliwości zamiast powtarzać blokujące schematy?

Oczywiście pewne schematy stanowią źródło bezpieczeństwa, sprawdzają się w różnych sytuacjach.  Niestety trzymanie się ich za wszelką cenę uniemożliwia radzenie sobie w nowych sytuacjach, wywołuje paraliż, nie pozwala działać. Wszystko więc jak widzisz z rozsądkiem.

Co przeszkadza być kreatywnym w pracy i prowadzi do wypalenia?

ograniczenie pracy do sztywnych schematów,

wyuczona bezradność ( wyuczony stan, w którym niesprzyjające zewnętrzne bodźce nie dają możliwości ucieczki, uniknięcia czegoś )

rutyna,

utrata radości z pracy i zaangażowania.

Gdy pracujesz długo w niekorzystnym środowisku, zetknąłeś/zetknęłaś się z kilkoma przyczynami wypalenia tj. niesprawiedliwe traktowanie, skłócony zespół, brak pochwał, brak wpływu na sytuację, podejmowałeś/podejmowałaś próby rozmowy z przełożonymi, zespołem i nie dawały one efektu, czujesz się coraz bardziej bezradny/bezradna, wartościowy/wartościowa.

Decydujesz się zmienić pracę lub jesteś do tego zmuszony/zmuszona i wszystko powinno wrócić do normy. Niestety. Pomimo zmiany pracy, środowiska, problemy są, bo zostały w Tobie. Dlatego tak ważne jest przepracowanie ich i nie zabieranie swojego bagażu problemów dalej, na kolejne lata swojego życia, do kolejnej pracy.

Jeżeli nie podejmiesz się przepracowania problemów widzisz wszystko co się dzieje w jeszcze czarniejszych barwach niż dotychczas.

Przynosi Ci to tylko więcej konsekwencji i problemów.

Co możesz sam/sama dla siebie zrobić?

Na początek zastanów się jak to jest na co dzień, w życiu, w pracy z Twoją kreatywnością?

Czy ostatnio miały miejsce jakieś zmiany, a jeżeli tak, to jakie?

Co robisz aby być twórczym?

A jak już odczuwasz wypalenie spróbuj:

zorganizuj sobie inaczej czas,

wprowadź zmiany w codziennym rytmie dnia,

odpoczywaj twórczo, ale nie popadaj w skrajności,

zmień miejsce pobytu, wyjedź,

poszukaj form relaksacji dla siebie, aktywnie spędzaj czas, rozwijaj pasje, zainteresowania

zrób coś innego, kreatywnego,

poproś o pomoc i rozwijaj tę listę bez końca.