Co robić gdy świat wali Ci się na głowę
22153
post-template-default,single,single-post,postid-22153,single-format-standard,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.6,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Co robić gdy świat wali Ci się na głowę

Co robić gdy świat wali Ci się na głowę

Nawet gdy odczuwasz silny stres, jesteś w kryzysie zawsze jest coś co możesz zrobić aby czuć się lepiej, aby wpłynąć na swoją satysfakcję z życia, pracy, przejąć kontrolę nad tym co się dzieje, nad własnym otoczeniem. Aby tak się stało musisz zaakceptować stan rzeczywisty, i fakt, że często nie masz na niego wpływu oraz uwierzyć, że możesz przejąć kontrolę. Warto też zobowiązać się przed sobą do jej sprawowania. Wprowadzić postanowienia i zacząć działać.

Aby zacząć działać ważne jest abyś wiedział/wiedziała dlaczego to robisz, abyś miał/miała motywację do działania. Później potrzebujesz wytrwałości, konsekwencji i cierpliwości. Łatwe, gdy tego pragniesz.

Być może zadajesz sobie pytanie jak mogę uwierzyć skoro wszystko jest nie tak, życie wali mi się na głowę i już jakiś czas nic nie mogę z tym zrobić.

Jeżeli się siebie o to pytasz znaczy to już, że widzisz możliwości i czujesz, że wierzysz w to, że możesz przejąć kontrolę nad własnym życiem. Decyzję już podjąłeś/podjęłaś teraz musisz ją tylko wdrożyć w życie.

Nie jest to może najłatwiejsze ale możliwe do wykonania.

Zastanów się jak chcesz aby wyglądało Twoje życie, ustal priorytet i zacznij je zmieniać.

Pamiętaj, że podjęcie decyzji o nierobieniu niczego to też decyzja, a odkładane decyzje to kolejne źródło stresu.

Często odkładasz na później bo brakuje Ci spójności pomiędzy tym co robisz, myślisz, czujesz. Skoncentruj się na tym co chcesz osiągnąć i zaplanuj to. Wyznacz sobie czas na podjęcie działań, zastanów się co chcesz uzyskać i jak możesz to osiągnąć. Pamiętaj o tym co jest w tym dla Ciebie najważniejsze i miej świadomość swoich wątpliwości.

Podejmując decyzję o działaniu odczuwasz ulgę, uwalniasz się od bezsilności, lęku i czarnych myśli typu na pewno się nie uda, od frustracji i poczucia winy związanego z odkładaniem na kiedyś.

Nie jest tak, że nie można czegoś zmienić, choćby jednej rzeczy, najmniejszej z możliwych do wykonania. Nie jest tak, że nie można zrobić kroku do przodu, choćby najmniejszego z możliwych do zrobienia.

Każdy Twój krok na przód to Twój sukces i ciesz się nim. Mam nadzieję, że o tym pamiętasz.

Gdy zobowiążesz się do czegoś zapisz to, porozmawiaj z kimś. To wzmocni Twoje postanowienie i pomoże Ci w nim wytrwać. Dla ułatwienia możesz zrobić sobie plan tego co będziesz robić po kolei.

Gdy wydaje Ci się, że już nic nie można zrobić, że wykorzystałeś/wykorzystałaś wszystkie możliwości zapytaj siebie czy rzeczywiście wszystkie. Bo może jest coś czego nie zrobiłeś/zrobiłaś? Może warto spróbować jeszcze raz? Może warto spróbować czegoś innego? Jak sądzisz?

Aby dobrze zacząć zrób porządek, odzyskaj przestrzeń, po to aby nie przytłaczać się ilością rzeczy wokół. Jesteś wtedy bardziej odprężony/odprężona, kreatywny/kreatywna, wydajny/wydajna. Masz dostęp do zasobów, które są Ci niezbędne abyś mógł/mogła poradzić sobie z przygnębiającą Cię sytuacją.

Zadbaj o relacje ze sobą i z innymi. Miej osoby, na które zawsze możesz liczyć, które Ci pomogą, wysłuchają, bo jak już wiesz to dobry sposób radzenia sobie w sytuacji stresowej, kryzysowej. Miej też dobre relacje ze sobą. Wsłuchaj się w siebie i w to czego potrzebujesz, analizuj czasem to co się dzieje, koncentruj się na tym co czujesz i ufaj swojej intuicji.

Jeśli chcesz lepiej poznać siebie rób proste ćwiczenie przez chociaż kilka dni. Pamiętaj, że im więcej czasu poświęcisz sobie tym lepiej się poznasz i będziesz bardziej efektywny/efektywna.

Zapisuj co się wydarzyło, jaki bodziec zadziałał na Ciebie, kiedy, jaka była Twoja reakcja i jakie zastosowane przez Ciebie rozwiązanie Ci pomogło.

I nie zapomnij odpręż się J

Działaj!  Jeżeli nie teraz, to kiedy?