Wypalenie zawodowe – na co musisz zwrócić uwagę
21576
post-template-default,single,single-post,postid-21576,single-format-standard,cookies-not-set,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.8,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Wypalenie zawodowe – na co musisz zwrócić uwagę

Wypalenie zawodowe – na co musisz zwrócić uwagę

Wypalenie zawodowe to odpowiedź Twojego organizmu na sytuację stresową, związaną z miejscem pracy, inną osobą, z którą pozostajesz w zawodowej relacji, przeciążeniem obowiązkami, trudnymi, wyczerpującymi i odpowiedzialnymi zadaniami, które masz do zrealizowania.

Wypalenie zawodowe może być konsekwencją przeżywania niepowodzeń i niedocenianiem odnoszonych sukcesów.

 

Co prowadzi do stanu wypalenia, na jakie elementy powinieneś/powinnaś się wyczulić?

Zachowania autorytarne w pracy, rywalizacja, zbyt duże tempo w pracy,  zbyt duża odpowiedzialność, wygórowane wymagania, brak perspektyw zmiany w miejscu pracy, brak komunikacji, brak dostosowania możliwości do wykonywanej pracy, monotonia, stres.

Stres, czyli w tym przypadku, negatywne, indywidualne i wewnętrzne odczucia i reakcje na to co dzieje się w pracy, które niestety dodatkowo wpływają na niską samoocenę, złe samopoczucie i niezadowolenie z wykonywanej pracy.

Często odczuwane przez Ciebie wypalenie zawodowe jest związane z niskim wynagrodzeniem, koniecznością pracy i konfrontacją z klientami, odczuwaną przez Ciebie bezradnością, brakiem niezależności i autonomii na stanowisku pracy. Prowadzi to u Ciebie do frustracji i przewlekłego stresu. Nie możesz w takiej sytuacji czerpać satysfakcji z wykonywanego zawodu, co tylko pogarsza stan, w którym się znajdujesz.

Dodatkowo towarzyszy Ci zmęczenie, coraz większe, wyczerpanie, napięcie, zmniejszenie odporności, zaburzenia snu, bóle głowy, brzucha, osłabienie, poczucie beznadziejności, bezradność, zniechęcenie. Prowadzi do spiętrzenia się i pogłębienia problemów zawodowych, które nie ukrywam, przekładają się na życie prywatne.

Czy brzmi to dla Ciebie znajomo?

Jeżeli tak, zatroszcz się o siebie i już teraz zgłoś się po wsparcie.

W trakcie przeżywania wypalenia doświadczasz ciągłego, bezskutecznego radzenia sobie ze stresem, trudności, frustracji i niekończących się konfliktów. Zmuszasz organizm do ciągłego wysiłku, bo uważasz, że jesteś niezastąpiony/niezastąpiona, praca, którą wykonujesz jest na tyle według Ciebie specyficzna, że tylko Ty możesz ją dobrze wykonać i oczywiście jest do zrobienia na wczoraj. Niestety prowadzi to do tego, że działasz pod wpływem stresu, który dodatkowo sam/sama generujesz.

Raz jeszcze zapytam czy brzmi to dla Ciebie znajomo?

Jeżeli tak, wiesz już co robić.

Dodatkowo co powinno Cię zaniepokoić, na jakie jeszcze objawy musisz być czujny/czujna:

– niepewność

– niska samoocena

– przeświadczenie o ważności roli pracy w Twoim życiu

– brak poczucia sprawczości, skuteczności

– unikanie sytuacji trudnych, zamiast skonfrontowania się z nimi

– bronienie bez względu na wszystko swojego zdania i poglądów, nawet pomimo logicznych argumentów z drugiej strony

– perfekcjonizm

– traktowanie swojej pracy jako misji wymagającej od Ciebie ciągłych wyrzeczeń, w tym także zaangażowanie kosztem życia prywatnego, kosztem relacji, kosztem siebie i często kosztem własnych wartości.

Warto abyś pamiętał/pamiętała, że zbyt duże zaangażowanie prowadzi do przenoszenia problemów na siebie i traktowania ich jak własnych.

Warto też abyś pamiętał/pamiętała, że znalezienie wsparcia i skorzystanie z niego to dobry krok w celu odzyskania siebie i satysfakcji z własnej pracy i własnego życia.

Jak się z tym czujesz?