Jak ma się Twój panel kontrolny?
21957
post-template-default,single,single-post,postid-21957,single-format-standard,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.6,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Jak ma się Twój panel kontrolny?

Jak ma się Twój panel kontrolny?

Może masz czasem ochotę zrobić coś w złości? Może nawet teraz?

Może masz czasem ochotę powiedzieć komuś coś niemiłego, a nawet przykrego?

A może znasz kogoś kto skłonny jest do takich zachowań?

To Twoje „Czerwone przyciski” jak napisał Michael Grinder w swojej książce „Righting the Educational Conveyor Belt”.

Przeczytaj i pomyśl, na pewno warto.

„Kret jechał autostradą, wraz ze swoim przyjacielem Borsukiem. Siedząc za kierownicą, Kret cieszył się z jazdy i był przyjaźnie nastawiony do świata do czasu, gdy inny samochód, prowadzony przez Szczura, agresywnie i niebezpiecznie wcisnął się przed niego.

Kret się wściekł. Położył nogę na pedale gazu i ruszył w  ślad za Szczurem, mrugając  światłami, rycząc klaksonem i gestykulując. Kret krzyczał i przeklinał, purpurowy ze złości. Szczur tylko zaśmiał się do siebie, wykonał nieprzyzwoity gest używając palca i przyspieszył odjeżdżając.

Kret był zły jeszcze przez godzinę. Miał zupełnie zepsuty dzień. Był sfrustrowany i czuł się jak nieudacznik, jak gdyby cała jego męskość została podważona. Został wyzwany na pojedynek i okazał się gorszy.

Borsuk zauważył zachowanie swojego przyjaciela, ale chwilowo wolał się nie odzywać. Czekał na właściwy czas. W końcu Kret odwrócił się i powiedział do niego – Tacy kierowcy doprowadzają mnie do szału.

Borsuk odpowiedział – Wybacz mi, ale jestem naprawdę ciekawy. Właściwie to jak dopuszczasz do tego, by ogarniała cię złość z powodu tego, co robi inny kierowca?

Kretowi odebrało mowę. Oczekiwał wsparcia. – O co ci chodzi?

Borsuk odparł – To, co zrobiła tamta osoba, to była informacja o nim. To, jak Ty zareagowałeś – to była informacja o tobie. W jaki sposób dokładnie Ty się rozzłościłeś w odpowiedzi na zachowanie innego kierowcy?

Wtedy Kret zaczął rozumieć, że może wykorzystać tę odpowiedź w innych sytuacjach. Mógłby się zezłościć, jeśli by chciał, lub pozostać niewzruszonym i zignorować zachowanie innych, traktując je jako informacje o nich samych. To nie musi na niego wpływać.

Po tym wszystkim Kret zaczął się trochę bardziej cieszyć jazdą samochodem. Borsuk czuł się nieco pewniej w samochodzie Kreta, a żona Kreta zauważyła, że jej mąż jest mniej zestresowany i mniej agresywny.

Pewnego dnia Kret powiedział Borsukowi, że znalazł wspaniały cytat w książce, którą czyta.

„Nikt nie naciska twoich czerwonych przycisków. Po prostu zostawiasz swój panel sterowniczy bez kontroli.”

To właśnie robiłem kiedyś. – powiedział Kret, podkreślając słowo „kiedyś””.