Praca i odpoczynek
21894
post-template-default,single,single-post,postid-21894,single-format-standard,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.6,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Praca i odpoczynek

lider przywództwo warsztat

Praca i odpoczynek

Dzień dobry. Właśnie wróciłam z Florydy z biznesowo-wakacyjnego dwutygodniowego pobytu i tym samym wracam do Ciebie.

Konferencja, w której brałam udział poświęcona była tematyce rozwoju osobistego, przywództwa, wzrastania, kształcenia i doskonalenia w sobie umiejętności bycia liderem, dla swojego zespołu, firmy ale także dla samego/samej siebie.

Jako członek, coach, trener i mówca John Maxwell Team miałam przyjemność wraz z 3 tysiącami osób z całego świata inspirować się od znakomitych mentorów. Byli wśród nich oczywiście John Maxwell ale także m. in. Paul Martinelli, Roddy Galbraith, Christian Simpson, Dr. Robert Cialdini.

Wspaniały czas, cudowni ludzie, niesamowite inspiracje i oczywiście nie mniej ważna wiedza.

Czas wakacyjny poświęciłam na odpoczynek, relaks, podziwianie natury, cieszenie się słońcem. Wszystko dla spokoju, harmonii i bilansu dwóch stron życia, zawodowego i osobistego.

Odpoczynek, jak zauważyłeś/zauważyłaś, postanowiłam, że będzie wspaniałym, odprężającym czasem, bez telefonu, laptopa, dokumentów… bez pracy. Dlaczego? Bo odpoczynek, relaks, regeneracja, spokój są nam niezbędne dla zachowania równowagi, odporności na trudne sytuacje, odreagowanie codzienności.

Wakacje z pracą to nie wakacje. Wakacje z mailami, papierami, służbowymi rozmowami to po prostu kolejne dni w pracy. Dodatkowo wzbudzające poczucie winy bo nie jesteś ani tu ani tu. Nie jesteś ze swoją rodziną, przyjaciółmi, ze swoimi przemyśleniami, emocjami.

Potrzebujesz czasu na odpoczynek. Musisz mieć czas złapać równowagę, dystans do wielu rzeczy, otrząsnąć się z codzienności, steru i napięcia. Gdy tego nie masz, zmierzasz w stronę kryzysu lub pogłębiasz swój stan.

Jak często odpoczywasz pracując?

Jak bardzo regenerujesz się w trakcie takich wakacji?

Jak dobrze radzisz sobie ze stresem?

Jak bardzo wracasz wypoczęty/wypoczęta, zdystansowany/zdystansowana?

Jak bardzo jesteś spokojny/spokojna?

Jak bardzo cieszysz się ze swoich wakacji, jesteś z nich usatysfakcjonowany/usatysfakcjonowana?

Jak chętnie wracasz do pracy?

Jak dobrze czujesz się po spędzeniu czasu z rodziną przyjaciółmi, sobą?

Raz jeszcze przypomnę Ci, bo to naprawdę ważne, wakacje z pracą to brak odpoczynku, regeneracji, dystansu. To wciąż wszechobecny stres, napięcie i poczucie winy. To frustracja i brak radości. To krok do kryzysu wypalenia.

Im dłużej nie odpoczywasz tym później trudniej jest Ci się zrelaksować, odpocząć, nabrać dystansu, odstresować się, wyjść z sytuacji trudnej, utrzymywać satysfakcjonujące Cię relacje.

To czas, w którym zamiast ładować swoje akumulatory, konsekwentnie pozbawiasz się energii.

Stać Cię na to?

Jeżeli sądzisz, że tak, odpowiedz sobie na pytanie jak długo?

Nie rezygnuj z czasu jaki masz dla siebie. On jest Ci potrzebny.

Szukasz drogi na zrównoważenie życia osobistego i zawodowego?

Daj sobie czas odpocząć i zrób sobie prawdziwe wakacje.