Sukces i porażka
21731
post-template-default,single,single-post,postid-21731,single-format-standard,stockholm-core-2.0.7,select-theme-ver-9.6,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Title Image

Sukces i porażka

Sukces i porażka

Jesteśmy  obecnie w takim czasie, w którym łatwo zauważyć nam porażki i sukcesy drużynowe, indywidualne reakcje, zachowania.

Wiesz już zapewne, że wspominam właśnie o Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbywają się w Rosji. Ale nie o samych Mistrzostwach chcę dzisiaj pisać tylko o porażkach i sukcesach.

Pisałam Ci już wcześniej abyś nie bał/bała się słowa porażka. Ważne abyś zdawał/zdawała sobie sprawę z niepowodzeń, błędów jakie popełniasz bo dzięki temu jesteś w stanie dokonać analizy sytuacji, swojego zachowania, podjętych bądź nie, działań i przyjrzenia się swoim myślom.

Jak odnosisz porażkę to kogo winisz za ten stan, jak coś idzie nie po Twojej myśli, okazuje się, że dokonałeś/dokonałaś niewłaściwych wyborów, kto według Ciebie jest za to odpowiedzialny?

Oczywiście, teraz pewnie odpowiesz ja, ale jaka jest Twoja reakcja, Twoje myśli gdy sytuacja dzieję się na bieżąco i emocji jest w Tobie wiele?

Czy na pewno udzielasz sobie odpowiedzi – to moje wybory i decyzje?

Spróbuj cofnąć się do takiej sytuacji i spojrzeć na wszystko z lotu ptaka, spojrzeć na siebie obiektywnie, jakby to co się dzieje nie dotyczyło Ciebie.

Przyjrzyj się, bądź ze sobą szczery/szczera, bądź uczciwy/uczciwa wobec siebie, bo przecież robisz to dla siebie, i zastanów się co w Twoim zachowaniu, działaniu, myślach doprowadziło do niepowodzenia, podjęcia błędnej decyzji, odniesienia porażki?

Gdy już to wiesz, zastanów się co mogłeś/mogłaś zrobić inaczej tak, aby wszystko potoczyło się po Twojej myśli?

Nie rób tego w kategoriach obwiniania czy krytykowania siebie, skup się na nowych pomysłach i możliwościach.

To co wydarzyło się wcześniej, już było i tego nie zmienisz, zmienić możesz to co przed Tobą.

Co możesz zrobić aby następnym razem odnieść sukces?

Co sprawi, że będziesz usatysfakcjonowany/usatysfakcjonowana ze swoich decyzji, wyborów?

Jak sądzisz, czemu ludzie odnoszą sukcesy? Czy są dziełem przypadku, wydarzyły się w życiu niektórych tak po prostu? Czy może dzięki swojej pracy, wytrwałości i zaangażowaniu ludzie dochodzą do tego czego pragną?

Ważne jest też abyś odpowiedział/odpowiedziała sobie na pytanie czym jest dla Ciebie sukces a czym porażka i kim jest dla Ciebie człowiek sukcesu?

Ważne abyś wiedział/wiedział do czego chcesz dążyć i co chcesz osiągnąć dzięki obserwacji siebie i zmianom jakie chcesz wprowadzić.

Pomyśl też o ludziach sukcesu jakich znasz, nie koniecznie osobiście i odpowiedz sobie czy oni zawsze odnoszą sukcesy? Czy ich działania zawsze odnoszą właściwy efekt, przynoszą pożądany rezultat, czy zawsze są usatysfakcjonowani ze swoich wyborów?

Czy porażki w ich życiu były obecne i dalej są? Czy pomagają im wyciągnąć wnioski, zrozumieć i akceptować błędy?

Czy powodują, że idą dalej czy, że poddają się i zaprzestają realizacji swoich planów?

Oczywiście, że w momencie przeżywania przez Ciebie porażki, niepowodzenia możesz odczuwać emocje, które nie podnoszą Cię na duchu, możesz czuć się źle, masz prawo być przygnębiony/przygnębiona, smutny/smutna, zły/zła. Pytanie do Ciebie jak długo chcesz takie emocje przeżywać i stać w miejscu?

Jak długo chcesz przeżywać swoją porażkę od nowa i przeżuwać wciąż te same myśli?

Od Ciebie zależy czy będziesz rozpamiętywać daną sytuację czy pomimo nawykowi rozpamiętywania, przerwiesz ten krąg i wyciągniesz dla siebie właściwe wnioski.

Łatwo jest o tym pisać i mówić, trudniej jest oderwać się od niewspierających myśli i zmienić swoje działania.

Wiem jednak, że jest to możliwe i łatwiejsze niż myślisz.

Wiem to z własnych doświadczeń i doświadczeń osób, z którymi pracuję.

Zmiany można dokonać i wzbogacać własne życie o sukcesy  wybijające się na tle przeżywanych porażek.

Wiele zależy od Twojej postawy. Pomaga świadomość siebie, uważność, reakcje na to co Cię spotyka, umiejętność radzenia sobie ze stresem i napięciem.

A gdy wiesz czego pragniesz, wszystko jest łatwiejsze. Czego zatem pragniesz?